Roudnice i Giant Mountains, Křižlice, Jestřabí, Rezek

1

Gratis nedlastningsbilde til gratis bruk.

Hjalp jeg deg? Doner meg for kaffe.

Last ned bilde

Sestřih záběrů z Roudnice v Krkonoších, Křižlic, Jestřabí a okolí.

Giant Mountains (Riesengebirge på tysk, polsk Karkonosze) er geomorfologisk enhet og de høyeste fjellene i Tsjekkia og tsjekkiske høylandet. Det ligger i det nordøstlige Böhmen (vestlige delen ligger i Liberec region, øst for Hradec Kralove) og sør polske Schlesien. Det høyeste fjellet i Giant Mountains er Sněžka (1603 m). Ifølge rykter vokte Giant legendarisk ånd Krakonoš. Blant de mest populære fjell steder i Tsjekkia.

Bredere hele fjellet inkludert Giant var allerede til stede i antikken beskrevet som Sudetenland, som sannsynligvis navnet på keltisk opprinnelse (oftest oversatt som fjell villsvin) eller Balkan opprinnelse (oversatt som Goat Mountain). Ptolemaios (ca. 85-165) som brukes for dagens Sudetenland navn Sudetayle (Erzgebirge) og Askiburgion (spesielt fjellene, nær byen Askiburgium hærverk, kanskje til Luzicke Mountains, inkludert de store fjellene). Dio Cassius i 3. århundre brukte navnet Vandalski Mountains for Askiburgion. Etter ptolemeiske maps kom til Tsjekkia Bohuslav Balbin og Pavel stein ovenfra ved hjelp av en utvidelse navn Sudetenland til hele bandet (17. Century).

Základ geologického složení tvoří předprvohorní krystalické břidlice a prvohorní metamorfované horniny (svor). Ve východní části pohoří se ojediněle nacházejí vápence. Prastarým krystalinikem na některých místech proniká a krkonošsko-jizerský pluton (žula). Ve čtvrtohorách se zde ještě vyskytovaly ledovce, které modelovaly zdejší krajinu. Vyskytovaly se zde dva typy ledovců. První byly ledovce údolního typu a druhé byly skandinávského typu. Rozsáhlé náhorní plošiny (Čertovo návrší atd.) vděčí za svůj vznik ledovci. Pro lepší představu se můžeme podívat na ledovce ve Skandinávii, které nám ilustrují, jak to v Krkonoších mohlo vypadat. Nejlepší ukázkou glaciální činnosti je například Labský důl nebo Obří důl, což jsou údolí vymodelované ledovci (trogy). Dalšími ledovcovými relikty jsou ledovcové kary (v Krkonoších je pro kary známé označení “jámy”). Za zmínku stojí Kotelní jámy a Sněžné jámy v Polsku. Kary patří k tomu nejcennějšímu, co můžeme v Krkonoších vidět, protože se v nich vyskytují nejvzácnější krkonošské rostliny. Ke kryogenní činnosti v Krkonoších je nutné zmínit ještě například rozsáhlá kamenná moře (svahy Vysokého Kola), nebo mrazové sruby.

Krkonoše-høyden er en lang 35 km og starter i vest i Novosvětský trist (888 m) og ender i øst i Kralovecký sedle (516 m). Toppturene i fjellkjeden er flate og faller til Polen i nordøst. På motsatt side, i sørvest, er bakkene delt med dype daler, som faller mye mer moderat. Giant Mountains er delt inn i Giant Mountains, Giant Mountains og Vrchlabí Highlands.

deling
Vennligst vent...

skriv en kommentar

Adresa Vaše emailová nebude zveřejněna. Vyžadované Informasjon om området jsou označeny *