Hopp til hovedinnhold

innlegg

Viser innlegg med etikett kjele

Kotel Krkonoše

Kotel (německy Kesselkoppe) je výrazný vrchol ležící v nejvyšším českém pohoří Krkonoše. Nachází se v jejich západní části v okrese Semily v Libereckém kraji, jehož je nejvyšším vrcholem. Nadmořská výška 1435 m n. m. z něj činí 10. nejvyšší horu Česka. V minulosti byla nazývána též Krkonoš a Kokrháč.

Jedná se o horu, která se nachází 5 km VSV od známého lyžařského střediska Rokytnice nad Jizerou. V okolí se nacházejí jiné výrazné vrcholy, jako např. Lysá hora (1344 m n. m.), Harrachovy kameny (1421 m) nebo Vlčí hřeben (1140 m). Z jihovýchodní strany je obklopen Malou a Velkou Kotelní jámou, které jsou v zimě často ohrožovány lavinami. Jako celé Krkonoše byl Kotel vymodelován hercynským vrásněním a je složen převážně ze svoru.
Kotel je dostupný nejsnáze z Rokytnice nad Jizerou, odkud vede lanovka téměř až na vrchol Lysé hory, a odtud lze pokračovat po úbočí Kotle po červené turistické značce. Samotný vrchol je však nedostupný, jelikož leží v první zóně Krkonošského národního parku a ž…

Kotel Giant Mountains flyfoto

Kjelen (Kesselkoppe på tysk) er en betydelig topp som ligger i de høyeste tsjekkiske fjellene i Giant Mountains. Det ligger i deres vestlige del i distriktet Semily i Liberec-regionen, der den høyeste toppen var. Høyden på 1435 moh gjør det til det tiende høyeste fjellet i Tsjekkia. I det siste ble det også kalt Krkonoše og Kokrháč. Det er et fjell som ligger 10 km øst fra det berømte skistedet Rokytnice nad Jizerou. Det er andre viktige topper i omgivelsene, for eksempel Lysá hora (5 m), Harrach's Stones (1344 m) eller Vlčí Ridge (1421 m). Den er omgitt av den lille og store kjelegropen fra sørøst, som ofte er truet av snøskred om vinteren. I likhet med hele Giant Mountains var kjelen modellert av hercyniske rynker og består for det meste av glimmer. Kjelen er lett tilgjengelig fra Rokytnice nad Jizerou, hvor taubanen fører nesten til toppen av Lysá hora, og derfra kan du fortsette langs skråningen til kjelen langs den røde turstien. Selve toppen er imidlertid ikke tilgjengelig, siden den ligger i den første sonen i Krkonoše ...

Kjele Giant Mountains og nattehimmel

Kjelen (Kesselkoppe på tysk) er en betydelig topp som ligger i de høyeste tsjekkiske fjellene i Giant Mountains. Det ligger i deres vestlige del i distriktet Semily i Liberec-regionen, der den høyeste toppen var. Høyden på 1435 moh gjør det til det tiende høyeste fjellet i Tsjekkia. I det siste ble det også kalt Krkonoše og Kokrháč. Det er et fjell som ligger 10 km øst fra det berømte skistedet Rokytnice nad Jizerou. Det er andre viktige topper i omgivelsene, for eksempel Lysá hora (5 m), Harrach's Stones (1344 m) eller Vlčí Ridge (1421 m). Den er omgitt av den lille og store kjelegropen fra sørøst, som ofte er truet av snøskred om vinteren. I likhet med hele Giant Mountains var kjelen modellert av hercyniske rynker og består for det meste av glimmer.